• Kiralık Villa Göcek

Göcek Adalarının Tarihini Keşfedin

Güncelleme tarihi: 10 Ara 2018


Göcek Adalarını Keşfedin

Yazın sıcaklığı kendini hissettirmeye başladı. Herkesin tatil planlarının hızlandığı şu dönemlerde nereye gitsem de neler yapsam diye düşünenler için Fethiye ilçesinin güzel mi güzel, sakin mi sakin tatil beldesi Göcek’i keşfe çıkmaya ne dersiniz?


Göcek’in tüm tatil beklentilerinizi karşılayacak şekilde donanmış olması sizlerin tatilden mutlu bir şekilde ayrılmasına katkı sağlayacak. Yemek mi istiyorsunuz en iyi zeytinyağlılarıyla karşınızda, spor mu yapmak istiyorsunuz Göcek’ten iyisini bulamazsınız. Ee ben tarihsel bir gezi ve tatili bir arada istiyorum diyorsanız yine doğru yerdesiniz. Hadi gelin Göcek’in Adaları’nın tarihini keşfe çıkalım! Buyurunuz efenim önden tek sıra şeklinde ilerleyelim lütfen!


Göcek’te adalarda zaman bir başka akıyor

Muğla’da Dalaman ile Fethiye ilçe sınırları arasında yer alan Göcek, koyları ve adaları ile size zamanın başka bir yüzünü gösterecek. Bahar aylarında her yeri kaplayan rengarenk çiçekleri, yayılan çam kokuları eşliğinde Göcek’in adalarını teker teker keşfe çıkmaya hazır olun. Göcek’te yer alan ve 12 Adalar ismiyle gezginlere sunulan adalara göz gezdirin. Bunlardan ilki Kızılada gezisi ile zaman bir başka akacak. Gün battıktan sonra kıyılarda bulunan kum ve çakıl taşları kızıla yakın bir renge dönüşüyor. Ada ismini buradan almış. Bu eşsiz güzelliğin yanında bir de deniz feneri bulunuyor. Bulunduğu konum nedeniyle dalgaların gelişi pek mümkün olmadığı için burada demir atmak ve yüzmek size zamanın aktığını unutturacak nitelikte. Kızılada’dan sonra gelen Deliktaş adası ise dalış yapmak isteyen gezginlerin ilk durağı olma özelliğinde.


Tekne turuyla Yassıca Adaları’na gitmemeyi düşünmüyorsunuz herhalde?

Birbirinden farklı büyüklüklere sahip 5 adadan oluşan Yassıca Adalar günü birlik tekne turları için sıkça tercih edilen noktalardan sadece biri. Tek tek bir adı olmayan bu adaların boyutları birbirinden farklı ama aslında o kadar küçükler ki! Adalarda herhangi bir tesis veya konaklama noktası bulunmuyor. Bu açıdan ancak günübirlik turlar için veya kiraladığınız yat ile gidebileceğiniz noktalardan başka bir imkan yok. Fakat dilerseniz burada çadır kurabilir ve adanın tatiliniz boyunca tek sahibi olabilirsiniz. Çok heyecanlı değil mi? Hem iki kumsala sahip ada sanki küçük bir havuzcuk gibi. Yarım saatlik bir yüzme seansı ile adaların hepsini görebilirsiniz.


Durun daha bitmedi, nereye gidiyorsunuz?

Yassıca Adalar turunuzdan sonra Zeytin Adası’na gidip, Osmanlı zamanından kalma ve özel mülkiyet alanı olan zeytin sıkma atölyesini ziyaret edebilirsiniz. Göcek’in meşhur zeytinleri ve zeytinyağları nereden geliyordu sanıyorsunuz! Daha sonra Fethiye’de bulunan adaların en büyüğü olarak bilinen Tersane Adası’nı görebilirsiniz. 1. Dünya Savaşı sonrasında boşaltılmış Rum köylerini gezebilir çok güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Yolda bir yerde Yaz ve Kış limanı diye bir tabir duyarsanız, kafanız karışmasın, denizciler Tersane Adası’nı bu şekilde isimlendirmişler. Adalar turumuzun henüz yarısına gelmiş bulunuyoruz. İsmini adada yaşamakta olan yaban domuzlarından alan Domuz veya diğer bir adıyla Prens Adası, rüzgardan korunaklı bir ada olması dolayısıyla tekne sahiplerinin her şeyden uzaklaşıp, huzurun sesini dinleyebilecekleri bir ada olma özelliğine sahip.


Adalar’ı turlamışken koylara da göz gezdirmeye var mısınız?

Domuz Adası’nın güney tarafında yer alan, giriş kısmının dar olmasıyla bilinen Göbün Koyu, tam bir zeytin ağacı cenneti. Aynı zamanda geçmişin izlerini de bulabileceğiniz koyda kaya mezarlıkları ve antik kalıntılar da bulunmakta. Mavi yolculukta iseniz ile Göbün Koyu’nda dinlenebilir denizin serinliğini damarlarınızda hissedebilirsiniz. Koya girerken iskele kıyısında yarısı denizin altında kalmış meşhur Kleopatra Hamamı bulunuyor. Kleopatra’nın güzelliğine güzellik katmak için yaptırdığı bir hamam. Siz de güzelliğinize farklı bir güzellik ve gizem katmak için buraya uğrayabilir, dilerseniz 30 dakikalık bir doğa yürüyüşü ile Lydae’nın antik kalıntılarına ulaşabilirsiniz. Durun durun! Heyecanlanıp ekranın başından hemen kalkmayın. Tersane Adası’nın karşısında yer alan ve ismini ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir kaya üzerine yaptığı balık resminden alan Bedri Rahmi Koyu’nun varlığını öğrenmeden nereye gidiyorsunuz? Tamam artık bitirdik. Şimdi Gocek Rentals sitesinden seçeneklere göz atıp hazırlıklara başlayabilirsiniz. Tüm gezginlere iyi yolculuklar!

42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör